Jesteś tutaj

Zimowe wejście na trzeci szczyt świata

Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki, jako pierwsi w historii, weszli zimą na Kanczendzongę - trzeci co do wielkości szczyt świata. Polacy dokonali tego w pierwszych dniach stycznia 1986 roku.

Położona na wschodnim skraju Himalajów Centralnych, na granicy Nepalu i Sikkimu, Kanczendzonga (8586 m n.p.m.) jest trzecim, pod względem wysokości, szczytem świata i jednym z najrozleglejszych masywów górskich na Ziemi. Góra jest trudna i niedostępna, dlatego organizuje się na nią niewiele wypraw.
Przez całą drogę na jej szczyt Polakom towarzyszył siarczysty mróz – temperatura sięgała nawet minus 40 stopni - który nie ułatwiał wspinaczki. Ekipa nie miała dostępu do długoterminowych prognoz pogodowych, dlatego musiała liczyć na wstrzelenie się w tzw. okno pogodowe, czyli aurę, umożliwiającą bezpieczne wejście na wierzchołek góry. Problemy zaczęły się po przekroczeniu wysokości 8000 metrów. Wielicki tracił czucie w nogach i musiał ratować się sprawdzonymi metodami - usiadł na specjalnie wykopanej platformie, zdjął zewnętrzne buty i przez pół godziny walił czekanem w drugą parę, aby przywrócić stopom krążenie. W końcu udało się odzyskać czucie, po dłuższej przerwie obaj himalaiści ponownie ruszyli na szczyt. Stanęli na nim 11 stycznia 1986 roku. Jako pierwsi w historii przeprowadzili skuteczny zimowy atak na Kanczedzongę.
Sukces Polaków odbył się w cieniu tragedii, która miała miejsce na trzecim obozie. Jeden z członków ekipy, Andrzej Czok, zmarł na obrzęk płuc. Czok miał razem z Andrzejem Piaseckim wspinać się na szczyt zaraz po Kukuczce i Wielickim. Kanczendonga nigdy nie była szczęśliwa dla Polaków. Kilka lat później w drodze na jej szczyt śmierć poniosła legendarna Wanda Rutkiewicz. Zaginęła podczas wyprawy w maju 1992 roku.
Do dzisiaj na głównym wierzchołku góry stanęło czterech Polaków. Poza Kukuczką i Wielickim dokonali tego – Piotr Pustelnik – w maju 2011 roku oraz Kinga Baranowska – 18 maja 2009 roku.

Dumny z pochodzenia


DUMNY Z POCHODZENIA to nowa, polska marka odzieżowa.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich sportowców - zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Zapisz się do newslettera!