Jesteś tutaj

Reaktywacja najstarszego klubu sportowego

W 1989 roku, po 44 latach przerwy, reaktywowano kolejne gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, pierwszego klubu sportowego działającego na polskich ziemiach.
Początki Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” sięgają II połowy XIX wieku. Organizacja powstała w 1867 roku we Lwowie, przekształcając się w kolejnych latach w jedną z najliczniejszych i najpopularniejszych organizacji społecznych, działających na ziemiach polskich. U podstaw uruchomienia Sokoła leżała chęć rozwoju fizycznego i duchowego społeczeństwa polskiego, które w tamtym czasie  traktowano jako środek do osiągnięcia wyższych celów narodowych. Zamysłem inicjatorów Sokoła było wychowanie w tym duchu młodego pokolenia Polaków, zdolnego w przyszłości do walki o wolność narodu.
Statut Sokoła przewidywał organizowanie pokazów gimnastycznych, letnich oraz zimowych zawodów sportowych, a także wycieczek krajoznawczych. Głównymi dyscyplinami sportowymi promowanymi przez organizację, które wpisane zostały w działalność statutową były klasyczne dyscypliny olimpijskie - ćwiczenia gimnastyczne, szermierka, pływanie, wioślarstwo oraz „jazda na kołowcach”.
W kolejnych latach zaczęły powstawać gniazda i filie Sokoła, między innymi w: Tarnowie, Przemyślu, Stanisławowie czy Krakowie. Lata świetności Sokoła przypadły na czas zaborów, tuż po odzyskaniu niepodległości oraz w okresie międzywojennym. Działalność została zaprzestana podczas II wojny światowej, jednak tuż po jej zakończeniu podjęto próby reaktywacji TS Sokół. Pierwsze gniazdo uruchomiono w Krakowie. Organizacja została jednak zdelegalizowana przez komunistyczne władze PRL. Na szczęście nie zlikwidowano sokolej działalności na emigracji.
Ponownie rodzimy Sokół odrodził się w 1989 roku – rejestrowano kolejne gniazda związkowe TG Sokół, m.in. w Krakowie 5 lipca 1989 roku zarejestrowano Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, ze statutem działalności obejmującą całą Polskę. Organizacja wstąpiła w szeregi Polskiej Rady Młodzieży. Obecnie związek zrzesza 44 towarzystwa, a w nich blisko 8 tys. członków. W kilkuset sekcjach sportowych prowadzi zajęcia w 32 dyscyplinach. Kontynuując tradycję przedwojennego ZTG „Sokół” w Polsce, prowadzi wśród młodzieży pracę patriotyczno-wychowawczą, krzewiąc cnoty rycerskie i obywatelskie, umacniając miłość do Ojczyzny i poczucie tożsamości narodowej.
Michał Hasik

Dumny z pochodzenia


DUMNY Z POCHODZENIA to nowa, polska marka odzieżowa.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich sportowców - zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Zapisz się do newslettera!