Jesteś tutaj

Polak najszybszym kraulistą

25 marca 1988 roku w Orlando polski pływak Artur Wojdat ustanowił rekord świata na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.
Urodzony w Olsztynie, a trenujący na co dzień w amerykańskim klubie Mission Viejo Nadadores pływak osiągnął czas 3.47,38. Polak poprawił ówczesny rekord świata, należący do legendarnego niemieckiego zawodnika Michaela Grossa o 0,42 sekundy. Wojdat został drugim po Marku Petrusewiczu polskim rekordzistą świata w pływaniu i głównym kandydatem do medalu podczas zbliżających się igrzysk olimpijskich w Seulu.
Na olimpijskiej pływalni w Korei Południowej Wojdat dorzucił kolejne 0,04 sekundy do swojego rekordowego osiągnięcia. Niestety wystarczyło to do zdobycia „tylko” brązowego medalu. Zwyciężył dysponujący piorunującym finiszem reprezentant NRD Uwe Dassler (3:46,95). Drugi był Australijczyk Duncan Armstrong. Medal Wojdata był pierwszym krążkiem wywalczonym przez polskiego pływaka w olimpijskiej rywalizacji. 20-letni zawodnik nie krył wzruszenia na podium, mimo że apetyty przed startem były dużo większe.
Cztery lata później w Barcelonie Polak startował w trzech konkurencjach. W obu wyścigach indywidualnych – na 200 i 400 metrów stylem dowolnym, zajmował miejsca tuż za podium.
Warto nadmienić, że autorką kolejnego polskiego rekordu świata była Otylia Jędrzejczak. Podczas Mistrzostw Europy w Berlinie w 2002 roku pokonała dystans 200 metrów stylem motylkowym w czasie 2:05,78.

Michał Hasik
 

Dumny z pochodzenia


DUMNY Z POCHODZENIA to nowa, polska marka odzieżowa.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich sportowców - zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Zapisz się do newslettera!