Jesteś tutaj

Futsalowcy zaczynają swoją przygodę

W 1992 roku, kilka miesięcy przed sukcesem naszej drużyny jedenastoosobowej na igrzyskach w Barcelonie, polska reprezentacja futsalu rozegrała pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowym. W hiszpańskim Burjassot zremisowała ze Wspólnotą Niepodległych Państw (obecnie Rosją) 7:7.
Rok wcześniej powołano, przy Polskim Związku Piłki Nożnej, Komisję ds. Futsalu. Kilka miesięcy później do włodarzy PZPN trafiło zaproszenie dla Polski do udziału w jednym z turniejów eliminacyjnych do 2. Mistrzostw Świata organizowanych przez FIFA. Funkcję trenera reprezentacji powierzono byłemu piłkarzowi Legii Warszawa - Krzysztofowi Sobieskiemu, który pod koniec kariery zawodniczej występował w amerykańskich klubach w halowej odmianie piłki nożnej.
Polska trafiła do jednej grupy z Czechosłowacją, Hiszpanią, Węgrami i Wspólnotą Niepodległych Państw. Z powodów organizacyjnych przed wylotem do Hiszpanii nie rozegrano żadnego meczu towarzyskiego. Debiut przypadł zatem na pierwszy pojedynek eliminacyjny, rozegrany z ekipą WNP. Polacy po zaciętym spotkaniu zremisowali 7:7 (3:4), a pierwszego w historii naszych występów gola dla Biało-Czerwonych zdobył zawodnik Vulcana Warszawa Artur Załęcki.
Późniejsze zwycięstwo 3:2 nad wspólną drużyną Czech i Słowacji oraz remis 3:3 z zespołem Węgier zapewnił nam historyczny awans do turnieju finałowego (przepustkę uzyskiwały trzy najlepsze teamy). Ostatni mecz z gospodarzami, reprezentacją Hiszpanii, decydował o pierwszym miejscu w grupie. Rywale dominowali od pierwszej do ostatniej minuty, zasłużenie wygrywając 7:1.
Udział w mistrzostwach nie był udany dla polskiej kadry. Biało-Czerwoni co prawda przeszli pierwszą rundę grupową, ale w kolejnej – ponownie grupowej fazie turnieju, ponieśli trzy porażki i z bilansem bramek 4-13 zajęli ostatnie miejsce.

Dumny z pochodzenia


DUMNY Z POCHODZENIA to nowa, polska marka odzieżowa.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich sportowców - zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Zapisz się do newslettera!