Jesteś tutaj

Fajdek z rekordem Polski w rzucie młotem

Dokładnie dwa lata temu Paweł Fajdek rozprawił się z 13-letnim rekordem Polski Szymona Ziółkowskiego. W jednej z prób osiągnął rezultat 83,48 metrów.
Rekordowy wynik uzyskano na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas Memoriału  Kamili Skolimowskiej. Fajdek miał imponującą i bardzo wyrównaną serię rzutów. W każdej z prób młot lądował za granicą wyznaczającą 80 metr. W pierwszym podejściu Polak osiągnął 80,16 m. Rekord Polski został złamany w kolejnym rzucie. Chwila niepewności i na świetlnej tablicy pojawił się wynik – 83,48 m! Wypełnione niemal po brzegi trybuny stadionu eksplodowały z radości. Owacja na stadionie trwała kilka minut. Fajdek nie miał jednak zamiaru zwalniać tempa. Kolejna próba i znowu odległość bliska rekordu - 83,37 m.  Później było już nieco gorzej, ale i tak były to wyniki nieosiągalne dla innych rywali: 82,16, 81,57 i 81,46.

Drugie miejsce w konkursie zajął wielki rywal Fajdka, Węgier Krisztian Parsz – 78,56 m. Polak zrewanżował się przeciwnikowi za porażkę w zakończonych kilka tygodni wcześniej mistrzostwach Europy w Zurichu. Kolejność na podium była wtedy odwrotna. Trzecie miejsce przypadło w udziale Wojtkowi Nowickiemu, który w najlepszej próbie posłał młot na odległość 75,02 metrów.

Wynikiem 83,48 metrów Fajdek wymazał z krajowych tabel 13-letni rekord Polski Szymona Ziółkowskiego. Nasz mistrz olimpijski z Sydney (2000 rok) ustanowił go w 2001 roku podczas szczęśliwych dla niego mistrzostw świata w Edmonton – 83,38 metrów.

Przypomnijmy, że podczas Mityngu Kamili Skolimowskiej próbę pobicia rekordu świata podjęła nasza młociarka Anita Włodarczyk. Jako pierwsza zawodniczka w historii chciała przekroczyć dystans 80 metrów. Nie udało się, ale jej wynik – 77,66 m – robił wrażenie na rywalkach. Tuż za plecami Polski uplasowała się jej stara znajoma ze światowych stadionów Niemka Betty Heidler, która osiągnęła wynik o ponad metr krótszy – 76,26 m.

Dumny z pochodzenia


DUMNY Z POCHODZENIA to nowa, polska marka odzieżowa.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich sportowców - zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Zapisz się do newslettera!